Актьорът Иван Юруков влиза в ролята на революционера Гоце Делчев в героичната постановка „Илинден“ под режисурата на Биляна Петрова, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Националният исторически музей (НИМ) отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с изложба. Експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“ ще бъде открита на 3 октомври в централното фоайе на музея, съобщават организаторите.
„Без политизиране на историческия разказ, временната експозиция представя в хронологичен ред значими за родната история оригинални документи и уникални предмети, накити, наградни отличия, униформи и други. Те илюстрират жизнения път на цар Борис - раждане, покръстване, пълнолетие, встъпване на престола, женитба, управление на страната. Фотографиите – обективно свидетелство на времето, отразяват частния живот и държавническата дейност на монарха, любовта му към природата, науката и техниката, неговата популярност сред народа“, отбелязват от екипа.
От НИМ припомнят, че цар Борис ІІІ управлява България
Галаконцертът "Български баси за Борис Христов" ще бъде изнесен на 24-и октомври тази година в Доходното здание в Русе.
Той е по повод на 110 години от рождението на оперния певец Борис Христов. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
С арии от репертоара на великия бас на концертната сцена ще излязат Петър Бучков, Делян Славов, Деян Вачков, Евгений Арабаджиев, Момчил Миланов и Юлиян Константинов. Диригент ще бъде маестро Димитър Косев.
"Програмата включва както солови изпълнения, така и съвместни ансамбли, в които артистите ще се впуснат в своеобразно музикално "надпяване", демонстрирайки вокалното си майсторство", обясни Димитрова.
Идеята, сценарият и режисурата са дело на директора на Русенската опера Пламен Бейков, който е един от последните ученици на великия бас Борис Христов.
"В този концерт надмощието пр
Художникът Георги Златев беше отличен с голямата награда на „Есенен салон“ 2024 по време на тържествена церемония в изложбена зала „Байер“.
Форумът се провежда ежегодно на 5 октомври – Празникът на Стара Загора, като събра художници, творци и почитатели на изкуството.
„Хората на духа, хората на изкуството, на културата, са във фундамента на успеха на нашия град. Така е било назад в годините, години трудни, години на възстановяване. Така е и днес благодарение на всички вас“, приветства присъстващите заместник-кметът Милена Желева.
Тя подчерта, че „през дните и годините, в които живеем, тези неща сякаш не ги усещаме, но те са факт. Когато погледнем назад виждаме едно натрупване и с това Стара Загора може да се гордее“, посочи още Желева.
„Изключително се радвам да открием тази изложба всяка
Актьорът винаги трябва да играе съвременно, каза Юлияна Чернева от Варненския драматичен театър.
Актрисата отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия „Арт Маркони“, в който направи театрален прочит на маса на пиесата „Жената отсреща“ от Яна Добрева. В изпълнението си включи още разказът „Разговор за смъртта“ от книгата „Детски етюди“ на Лудвик Ашкенази, както и поезия от Веселин Ханчев и Дамян Дамянов.
Харесвам театъра във всичките му жанрове, стига да е талантливо направен, да има смисъл, да не е само празна форма. Дори формата да е непривична, тя трябва да бъде защитена и напълнена със съдържание. Актьорът трябва да знае защо режисьорът изисква от него да изпълни нещо по даден начин, за да може да го обясни на себе си, каза Чернева.
Тя смята за смешно определението модернистичен театър
Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен.
Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".
Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт.
Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.
Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август.
Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври.
„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график
Публиката може да гледа спектакъла на 26 септември на сцената на Културен дом НХК в крайморския град.
Спектакълът разказва за революционера Гоце Делчев, който подготвя Илинденско-преображенското въстание през 1903 г., когато Македония все още стене под турско робство. Бурни и жестоки времена, когато смелият Гоце си спечелва името „Канатлъ шейтан“ – Хвъркатия дявол. „Това е Гоце Делчев – героят на един народ, който дава много жертви, за да извоюва свободата си“, посочиха от Общината.
Постановката е по текстове на писателите Пейо Яворов и Димитър Талев. Сценографията и костюмите са дело на Юлияна Войкова – Найман и Елица Андреева, хореография – Елена Ангелова, а Асен Аврамов е композитор на музиката.
Участие в спектакъла ще вземат още актьорите Петко Венелинов, Аделина Петрова, Богомила Николова, Тодор Лазаров, Цветан Пейчев, Диана Спасова, Йордан Петков - Дуньо, Марина Атанасова, Радослав Тодоров и Нина Суванджиева.
Припомняме, че по повод националния празник - Трети март, колективът на Драматичния театър в Ловеч представи „Илинден“ на 6 март т.г.
Актрисата Зоуи Кравиц представя режисьорския си дебют с филма „Мигни два пъти“. Психологическият трилър е вече в кината, съобщават от „Александра филмс“.
В главната роля на милиардера Слейтър Кинг влиза любимецът на дамите – Чанинг Тейтъм. Актьорът е в напълно ново амлоа – потаен, мистериозен и опасен. Партнира му актрисата Наоми Аки, която се превъплъти в певицата Уитни Хюстън в I Wanna Dance With Somebody.
Филмът е създаден от Зоуи Кравиц – дъщерята на музикалната легенда Лени Кравиц и актрисата Лиза Боне, както и годеница на Чанинг Тейтъм. За идеята зад „Мигни два пъти“ звездата от „Дивергенти“ и „Лудия Макс: Пътят на яростта“ споделя: „Исках да покажа колко е абсурдно, когато хор
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Театрални работилници и спектакли предлага програмата на третото издание на „Малък фестивал на куклите“ във Варна на 9 и 10 ноември, съобщи организаторът Дарина Колева. Събитията са във Фестивалния комплекс.
Решихме да обогатим програмата с ателиета, за да предложим на варненските деца не само забавление, а и занимания, които насърчават творчеството, развиват въображението и увереността им в собствените възможности, сподели Колева, която е селекционер на фестивала.
Зрителите могат да видят в събота постановката на Бургаския куклен театър „Жабокът цар“, която ще се играе за първи път пред варненска публика, както и спектакълът „Слънчев лъч“ на столичния театър „Да“ по адаптация на Венера Нечкова-Фингарова.
Вторият фестивален ден ще предложи срещи с „Лече-буболече“ на театър „Хамелеон“
Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.
За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.
В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.
БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“
Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – кур
Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.
През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.
„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда